۷ عادت نادرست بعد از غذا خوردن

معمولاً بعد از خوردن غذا اشتباهات زیادی مرتکب می‌شویم که به نظر خودمان درست است، و اصلاً متوجه آن اشتباهاتی که گاهی ممکن است به ضررمان تمام شود نیستیم. چه قدر خوب است اگر بعد از اتمام غذا، کمی به خودتان فرصت دهید تا بدن غذای خورده شده را هضم کند بعد از آن، کارهایی را که خواستید انجام دهید.

در این مقاله می‌خواهیم شما را با باید ها و نباید هایی که پس از خوردن غذا باید رعایت شود آشنا کنیم. این اطلاعات به شما کمک زیادی می‌کند تا با رعایت این موارد از مبتلا شدن به بیماری هایی که در اثر فعالیت های نامناسب بعد از غذا انجام می‌شود جلوگیری کنید. انجام ندادن این اشتباهاتی که در زیر گفته خواهد شد، کار سختی نیست. فقط باید اراده کنید و هیچ‌یک از این کارها را بعد از خوردن غذا انجام ندهید تا به سلامتی بدن شما آسیبی وارد نشود. تنها کافیست عادت نادرست خود را ترک کنید.

آنچه که در این مقاله درباره عادات نادرست بعد از غذا خوردن، خواهید خواند:

  • درست نوشیدن چای
  • به موقع نوشیدن آب
  • مصرف صحیح میوه
  • عدم سیگار کشیدن
  • بهترین وقت خوابیدن بعد از غذا
  • دوش گرفتن یا نگرفتن
  • ورزش کردن در زمان مناسب

نوشیدن چای بعد از غذا ممنوع است
مصرف چای بعد از وعده نهار و خواب پس از آن حس خوبی به افراد منتقل می‌کند. اما این کار یکی از وحشتناک ترین اشتباهاتی است که می‌توان بعد از صرف غذا انجام داد. نوشیدن چای بالافاصله بعد از غذا منجر به مشکلات زیادی می‌شود. یکی از رایج ترین آن کم‌خونی و فقرآهن است. اگر کم‌خونی دارید جداً این کار را فراموش کنید. از دیگر معایب نوشیدن چای سیاه بعد از غذا، ایجاد مشکلات زیاد برای معده است.

بعد از غذا چای ننوشید

حتی آب!!!
به طور کلی نوشیدن مایعات همراه غذا و بعد از آن زیاد خوب نیست و هضم غذا را با مشکل مواجه می‌کند. آب همین طور است. خیلی بهتر می‌شود اگر هنگام غذا و بلافاصله بعد از اتمام آن، نوشیدن آب را فراموش کنید. وارد شدن آب به معده مثل یک سرد کننده عمل می‌کند، تا جایی که موجب کند شدن عمل هضم دستگاه گوارش می‌شود. ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که اگر باید بعد از غذا قرص بخوریم باید چه کار کنیم؟برای این کار بهتر است با مشورت پزشک معالج خود، قرص را نیم یا ۱ ساعت قبل از غذا یا چند ساعت بعد از اتمام غذا مصرف کنید.

بعد از غذا آب نخورید

بلافاصله بعد از غذا میوه نخورید
مصرف میوه ها به دلیل داشتن فیبر زیاد برای بدن مفید است. اما باید در وعده های مناسب میوه مصرف کنید تا از ویتامین و فیبر موجود در آن بهره مند شوید. اما چرا بعد از غذا میوه نخورید؟! یکی از دلایل مهم نخوردن میوه بعد از غذا این است که، فیبر در بدن باعث تند شدن حرکات روده در بدن می‌شود که مواد غذایی خورده شده با سرعت بیشتری از دستگاه گوارش عبور می‌کند. با این وجود بدن ویتامین ها، مواد معدنی، مواد مغذی میوه ها را جذب نمی‌کند. پس میوه را در زمان مشخص خود بخورید و از مصرف آن بعد از غذا پیشگیری کنید.

خوردن میوه بعد از غذا

سیگار نکشید تا غذا راحت تر هضم شود
سیگار کشیدن مضرات زیادی به همراه دارد. از بدترین حالت ها، مصرف آن بلافاصله بعد از غذاست که مشکلات زیادی برای بدن به وجود می‌آورد. به طور کلی استعمال دخانیات چه قبل از غذا و چه بعد از غذا ضرر های زیادی به بدن می‌رساند. از مهم ترین معایب سیگار کشیدن بعد از غذا، جذب بیشتر مواد خطرناک و مضر سیگار و در نهایت افزایش مبتلا شدن به سرطان است.بعد از غذا سیگار نکشید

بعد از غذا بخوابیم یا نه؟!
افراد زیادی بعد از خوردن غذا در ناهار تمایل به خوابیدن دارند. البته درست است! خواب بعدازظهر بسیار لذت بخش است. اما از لحاظ علم پزشکی خوابیدن بعد از غذا خوب نیست و موجب مشکلات زیادی برای بدن می‌شود. بعد از خوردن غذا ، گردش خود در بدن انسان خیلی زیاد می‌شود که بهتر است بین خوابیدن و اتمام غذا حداقل ۰٫۵ یا ۱ ساعت فاصله ایجاد شود. این کار به بدن شما کمک می‌کند تا غذا را بهتر جذب و هضم کند. حال اگر بلافاصله بعد از غذا بخوابید، عمل هضم دستگاه گوارش با مشکل رو به رو خواهد شد و موجب ابتلا به یبوست و زخم معده خواهد شد. البته اگر تا به امروز رعایت نمی‌کردید و مشکل یبوست دارید، جهت رفع آن می‌تنوانید از دمنوش نیوشا که در بازه زمانی مشخص و کوتاه جهت درمان این بیماری آزاردهنده تهیه شده استفاده کنید. چون این دمنوش ها کاملاً گیاهی و بدون هیچ‌گونه مواد افزودنی هستند به رفع و درمان یبوست کمک زیادی می‌کنند.

خوابیدن بعد از غذا

با معده پُر دوش نگیرید
شوربختانه اکثر مردم عادت دارند بعد از خوردن غذا دوش بگیرند و بعد استراحت کنند. با این کار آسیب های زیاد و گاه جبران ناپذیری به خود وارد می‌کنند. حمام فضای بسته ای است که به دلیل کمبود اکسیژن در آن موجب تنگی نفس و مشکلات تنفسی می‌شود. اگر با شکم پُر دوش بگیرید، ممکن است باعث بیهوش شدن و آسیب رساندن به قلب افراد شود. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در اثر حمام رفتن بعد از غذا پیش آید، دیر هضم شدن غذا به وسیله دستگاه گوارش است.


دوش گرفتن بعد از غذا خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی بدن به وجود می‌آورد.


ورزش کردن بعد از غذا خوب است اما!!!
این باور که انجام تمرینات ورزشی بعد از غذا مناسب است و باعث می‌شود مواد غذایی بهتر و راحت تر هضم شود؛ کاملاً غلط است. چون ورزش کردن بعد از اتمام غذا، به اشخاصی که سابقه مشکل قلبی دارند آسیب می‌رساند. ورزش کردن بعد از غذا خوب است اما با فاصله ۲ تا ۳ ساعت بعد از غذا بهتر است انجام شود.

بعد از غذا ورزش نکنید

با مطالعه این مقاله با اشتباهات رایج بعد از غذا خوردن که نباید انجام داد آشنا شدید تا با یک اراده قوی، این عادت هایی که بعد از مدتی منجر به آسیب دیدن بدن و سلامتی شما می‌شود کنار بگذارید. از دیگر مواردی که بهتر است بعد از غذا انجام نشود، سفت نکردن کمربند و بلند نکردن اجسام سنگین است. این کار ها باعث می‌شود تا معده غذا را آسان هضم نکند و شما را با مشکلات ناشی از درد های آزار دهنده معده مواجه کند.

یک پیشنهاد خوب!

اگر گاهی با رعایت نکردن یکی از این مواردی که در بالا گفته شد، مشکلات و دردهای معده به سراغ شما آمد، در ابتدا خودتان را با دارو و قرص های شیمیایی عادت ندهید چرا که این داروها خود عامل بیماری هایی مثل سنگ کلیه خواهند شد. بهتر است از دمنوش های کاملاً گیاهی و بدون هیچ‌گونه مواد افزودنی جهت رفع مشکلات معده استفاده کنید تا خیلی راحت تر و در یک مدت زمان مشخص، درد و بیماری خود را کنترل و درمان کنید.

یک دیدگاه دربارهٔ «۷ عادت نادرست بعد از غذا خوردن»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.